Psí hry

Hra ale není až tak běžná v životě zvířat, protože je to činnost, ze které neplyne žádný užitek.  

Kdo si hraje

Stejně jako lidé si hrají zvířata, která žijí ve složitých a organizovaných skupinách; tedy i vlci a jejich psí potomci. Hra slouží k rozvoji dorozumívání i jako výměna signálů, při kterých psi uspokojují svou potřebu rychlých a vzrušivých signálů, střídajících výhrůžky s usmiřováním, sexuální výbojnost s odmítáním, prosbu o potravu se získáváním věcí ap. Hra bývá tak rychlá, že k jejímu vědeckému rozšifrování musela posloužit technika a zpomalené videozáznamy. Tak bylo prokázáno, že vše, co pes potřebuje k lovu, sociální soupeřivosti a získání určitého postavení ve skupině, k sexuálnímu úspěchu i péči o mláďata, má svůj původ ve hře.

Hra na celý život

S prvními náznaky her se setkáváme u štěňat ve věku tří týdnů, kdy začínají nekoordinovaně okousávat hlavičky svých sourozenců. O týden později už hru provázejí určité postoje těla, které naznačují, že nejde o boj, ale jen o hru na boj.
Kousnutí ostrými zoubky měsíčního štěněte umí být celkem bolestivé; fena proto po provinilci chňapne a sourozenci bolestně zakničí; štěně se tak naučí přiměřenosti.
Za další týden jsou vzájemné potyčky štěnat cílenější, protože dozrává centrální nervová soustava. V šesti týdnech mají hry sexuální podtext (a jak bylo prokázáno, osamělá štěňata bez možnosti hry v tomto období jsou v dospělosti špatnými sexuálními partnery).
Štěňata po desátém týdnu věku jsou už zpravidla u svých nových majitelů. Doba her se zkrátila, štěně si hraje převážně ve chvílích, kdy je k tomu vyzve chovatel.

Rozdíly v délce trvání her v psí dospělosti mohou být dány plemenem (robustní psi jsou všeobecně méně skotačiví než např. teriéři nebo setři), pohlavím (psi jsou zpravidla hravější než feny) a věkem. Samozřejmě – výjimky potvrzují pravidla.

 

 

Hra dospělých psů

Začíná nahrbením a skloněním, po něm následuje vrčivé štěknutí, vzájemné přiblížení, točení dokola a honička. Během ní zápasí, chňapají si po čenichu a znova se honí, srážejí k zemi, stavějí se na zadní, strkají se a tahají. Tato hra je typická pro psy jednoho pohlaví, ale pokud není nablízku třetí pes jako rušivý element, stejně dobře se vyřádí i pes s fenou. Oblíbenou hrou je i přátelské pronásledování a přetahování o míček nebo jiný předmět.

Hry psa a člověka

Kdo si hraje, nezlobí: proto by měl každý chovatel hrát se svým psem hry. Dokonce i psí lenochy je třeba rozhýbat.
Mezi nejjednodušší hry, které lze se psem hrát bez jakéhokoli výcviku, patří například:

Hra na schovávanou

Pro divoce žijící psy je odloučení od smečky otázkou života a smrti: pes ztratil ochranu a hrozí, že se stane sám kořistí. Proto jsou při hře na schovávanou všechny smysly psa napjaté: pes musí vnímat podupanou zem, různé pachy, i nejslabší zvuky a sebemenší pohyb. Úkryty postupně zdokonalujeme, zvětšujeme vzdálenosti, požádáme o pomoc další osobu nebo vylezeme na strom. Úspěch je ve smečce odměněn hrou na kořist nebo vybafnutím ze zálohy, proto se nebudeme stydět za totéž.

Hledání schovaných předmětů

Začínáme předměty s výrazným pachem a nález vždy odměníme nějakým škádlením nebo hrou. Postupně je ukrýváme za nábytek, potom pod koberec, pak schováváme i věci, které nemají nijak výraznou vůni, např. hračky. Hru stupňujeme a kombinujeme, aby pes neviděl, kam předmět ukrýváme.

Hra na aport

Většina plemen má tendenci přenášet předměty, což je podmíněno geneticky: zlatí retrívři více, teriéři méně (nebo spíše vůbec). U štěňat podporujeme budoucí aportování přetahováním se o předměty, aby se zvíře naučilo držet věci v tlamě. Při počátečním výcviku nesmíme štěně pronásledovat, protože honička je pro ně mnohem zábavnější, než nám přinést žádanou věc do ruky.

Hra na babu

Každý pes miluje hru, kdy je nedostižitelný. My se u ní navíc sami proběhneme.

Plavání

Jsou-li pro to vhodné podmínky, začneme seznamovat štěně s vodou v co nejranějším věku; nejlépe, když půjdeme sami příkladem.

Všechny hry musejí těšit psa i nás. Mnohé z nich slouží jako trénink pro budoucí psí sportovní šampióny, a i když právě z našeho psa reprezentant nebude, naučíme ho pohybu a ještě budeme mít zdravého psa s vysportovanou postavou.



Novinky

Fotky

03.09.2011 14:05
Přidali jsme pár fotek do fotogalerie 2011.

—————

KV ZETOR 21.8.

21.08.2011 18:51
Dnes jsme se zúčastnili 10.krajské výstavy v Brně Líšni na...

—————

Coursing

18.08.2011 22:49
Přidali jsme pár fotek z tréninku z Líšně.

—————

Žebětín

24.07.2011 23:38
23.7. se konala Krajská výstava v Žebětíně,výsledky a foto...

—————


Podpoř nás :



Kontakt

Rodina Barákova

Brno-Chrlice

+420 604 317 478



Vsevjednom.cz