Zdraví a spokojený pes

Pod pojmem spokojený a zdravý pes si každý z majitelů může představovat něco jiného. Někdo se spokojí s tím, že pes sežere svou denní dávku krmiva a rád vyrazí na každodenní procházku do parku, jiný se spokojí s tím, že psa netrápí žádné vážnější choroby, průjmy či zvracení a další majitel se radostí „tetelí“ nad výkony svého psa na cvičáku.

Za zdraví psa, za jeho dobrou fyzickou kondici, ale také duševní pohodu je zodpovědný každý majitel. Je také důležité mít na paměti, že ne vždy je pro pejska nejlepší to, co si majitel myslí nebo mu postupně vnutí. Je mnoho faktorů a mnoho povah a ne vše se dá aplikovat na každého jedince.
Nezbytnou součástí péče o zdraví je také prevence a předcházení případných problémů. Zdravý pes je čilý, ochotně pracuje a hraje si, má chuť k jídlu, do života, netrpí nadváhou ani podvýživou, je nebojácný, jeho srst je lesklá a celkově pes působí zdravě, spokojeně a "komunikuje" s námi.
Při dodržování několika základních pravidel, předejdete případným komplikacím nejen vy, ale i vašemu pejskovi budou zářit očka spokojeností.

• Výživa – strava musí být kvalitní a musí pokrývat požadavky organismu. Při výběru a dávkování krmiva je důležité brát v úvahu kromě velikosti a tělesné hmotnosti psa také energetický příjem a výdej, tedy to, zda je pes tělesně či duševně namáhán, nebo většinu dne leží na kanapi. Potřeba živin je ve věku štěněte asi dvojnásobná než u dospělého psa a potřebuje přijímat živiny lehce stravitelné a energicky bohaté. Ovšem nároky na kvalitu surovin jsou stejně vysoké jak u štěňat, tak dospělých jedinců. Strava musí zajišťovat dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek. Pokud krmíte komerční (granulovanou) stravou, nepřidávejte do krmiva bez porady s veterinárním lékařem svévolně vápník, fosfor a jiné doplňky. Může zde hrozit nebezpečí předávkování, které se velmi rychle projeví např. na vývoji končetin a vaše snaha za zlepšením se obrátí proti vám. Není také vhodné kombinovat komerční stravu a klasickou čerstvou stravu z důvodu nebezpečí nevyváženého přísunu živin.

• Pohyb – je nezbytnou součástí denního programu psa. Každé plemeno se svými potřebami trochu liší a proto je na majiteli zajistit dostatečné vydání energie psa dle jeho potřeb. Ovšem žádný pejsek se nespokojí s životem stráveným na kanapi, toto je také jedno z kritérií, které byste měli zvážit již při výběru vhodného plemene. Větší fyzický výkon (soutěže) by také měl pes absolvovat až po předchozí přípravě a tréninku. Mladí a rychle rostoucí psi plemen náchylných na onemocnění kloubů by neměli být nadměrně zatěžováni.

• Očkování – je ochranou organismu proti mnoha závažným infekčním onemocněním. O prospěšnosti preventivní vakcinace dnes snad již nikdo nepochybuje. Aby bylo očkování účinné, musí být úplné (počátek v šesti/osmi týdnech života štěněte) s postupným přeočkováním a v různých kombinacích vakcín. Proto je nezbytné respektovat termíny očkování doporučené veterinárním lékařem. Dále následuje jednou ročně pravidelné přeočkování kombinovanými vakcínami až do konce života. Záznamy o očkování jsou zapsány v očkovacím průkazu, který je nejdůležitějším dokladem každého psa, ať čistokrevného nebo bez průkazu původu.

• Odčervení – je nejúčinnějším a nezbytným způsobem boje proti vnitřním parazitům. Musí být prováděno pravidelně od tří týdnů života štěněte, a dále obvykle v termínu před očkováním a následně každé tři/čtyři měsíce v pozdějším věku (v průběhu celého života). Preparátů je v současné době dost a v nejrůznějších formách (tablety, pasty, roztoky aplikované na kůži atd.), vhodný preparát vám doporučí veterinární lékař. Je mylná představa, že pes chovaný v městském bytě se nemůže nakazit vnitřními cizopasníky tak jako pes žijící venku. Pravidelné preventivní odčervení je pro zdraví vašeho psa tak významné, že by se mělo stát samozřejmostí.

• Blechy a klíšťata – ochrana před zevními cizopasníky je také nezanedbatelná. Přítomnost blechy v psím kožíšku nutně neznamená znečištěné zvíře, což jsou stále přežívající předsudky a dokáže nejednomu majiteli i pejskovi "zamotat hlavu". Na trhu je dnes celá řada přípravků, které psa chrání proti blechám a klíšťatům. Liší se rozsahem účinku, dobou, po kterou působí a způsobem aplikace. Nejčastěji používané jsou antiparazitální obojky, velkou oblibu si získaly dlouhodobě působící spreje či ampulky s roztokem aplikované na kůži, jednou z posledních možností jsou tablety užívané vnitřně. Blechy je vždy, jak známo, nutno likvidovat zároveň v prostředí a na zvířeti, proto jedině s účinným preparátem a systematickým postupem dosáhnete nějakého efektu.
Je známo, že klíšťata přenášejí infekční onemocnění a představují reálné nebezpečí nejen pro psy, ale i každého z nás. Vzhledem k mimořádné schopnosti klíšťat adaptovat se na rozličné životní podmínky a napadat širokou škálu hostitelů je zatím nejjednodušším opatřením přímá ochrana hostitele. Požadavky na preparáty jsou netoxicita k hostiteli, dlouhodobé působení, rychlý nástup účinků, rovnoměrné rozložení, odolnost proti vodě a šamponování. Vhodnost a způsob použití současných dostupných preparátů určí váš veterinární lékař.

• Prohlídky – preventivní prohlídky u veterinárního lékaře by neměly být nic zvláštního, ale měly by se stát samozřejmostí alespoň jedenkrát ročně. Veterinární lékař při ní zkontroluje mimo jiné i oči, uši, chrup, teplotu atd.  

• Pravidelná péče – vy sami byste měli pečovat a kontrolovat stav uší, drápů a zubů vašeho pejska a nenechávat tyto základní úkony jen na veterinárních lékařích. Péče o uši zahrnuje pravidelnou údržbu zvukovodu a u náchylnějších plemen (pudl, malá dlouhosrstá plemena atd.) i vytrhávání chlupů z vnitřní strany boltce a zevního zvukovodu. Chlupy se doporučuje vytrhávat pravidelně, v menším množství, asi jednou za dva/tři týdny. Zvukovod čistíme také pravidelně preparátem, který vám doporučí veterinář a také stanoví doporučenou frekvenci aplikace dle daného jedince.
Přirozené obrušování drápů závisí na míře pohybu psa venku. Drápy psa se za normálních okolností při klidném postoji téměř nedotýkají země. Preventivní krácení drápů proto provádíme pravidelně, aby nedošlo k extrémnímu přerůstání. Jak a o kolik drápy krátit, nejlépe vysvětlí odborník, protože na různé kategorie plemen se používají různé typy kleští.
Péče o zuby je dnes přirozenou součástí komplexní psí hygieny a není pochyb, že má značný význam pro omezení tvorby zubního kamene a prevenci paradontózy. Pro čištění zubů musíme používat komerční zubní pasty pro psy, které jsou jedlé, nepěnivé a s různými příchutěmi, kartáčky jsou rovněž speciální. Dále jsou k dispozici speciální žvýkací plátky, napuštěné látkou bránící tvorbě zubního kamene. Některá granulovaná krmiva také obsahují látky zabraňující tvorbě zubního kamene.

• Veterinární lékař – by měl být také pečlivě zvolen a pokud možno, měl by pes navštěvovat vždy stejného veterináře, který tak bude obeznámen s jeho zdravotním stavem. Důležitá je také vzájemná důvěra a v neposlední řadě také dosažitelnost ordinace v naléhavých případech.

• Zdravotní obtíže – je důležité co nejrychleji navštívit veterinárního lékaře v případě jakýchkoliv komplikací či změn. Pes neumí říct co ho bolí, ale pozorný majitel si rychle všimne změny v chování psa, které mohou být prvním příznakem onemocnění. Když jsme nuceni vyhledat lékařskou pomoc, nezapomeneme vzít s sebou očkovací průkaz, případně průkaz původu, záznamy o předchozí léčbě nebo výsledky provedených vyšetření.

Pes představuje pro člověka v městském bytě často jediný "most" k přírodě a vnáší do jeho života radost a pohodu. Nejen proto bychom měli stejným způsobem vnímat naše čtyřnohé kamarády a dopřát jim stejnou pohodu a vyhovět jejich potřebám.



Novinky

Intercanis

23.06.2012 19:52
První výstava v letošním roce dopadla skvěle,naše čertice si vyběhala...

—————

Aerin-foto

08.06.2012 13:52
Přidali jsem pár fotek k naší Aerin,je nyní ve výstavní kondici,posuďte...

—————

Další fota...

26.02.2012 09:57
Další záplavu fotek našich malých čertíků jsme pro vás připravili ke...

—————

Fotky štěňátek...

03.02.2012 14:59
Na štěňátkovém webu jsou nové fotky a tentokrát jsme moc nevybírali a...

—————


Podpoř nás :



Kontakt

Rodina Barákova

Brno-Chrlice

+420 604 317 478



Vsevjednom.cz