Krmení psa

   Pes má rád dobu krmení! Skutečně se na něj těší a pomáhá zpevnit vaše speciální pouto. Ale více než toto, váš pes potřebuje jíst živiny, vybalancované krmení, aby byl zdravý a v pohodě. A poněvadž se spoléhá na vás, že jej krmíte, musíte jej krmit bezpečně vhodným krmením. Tento článek je průvodcem k nutričním potřebam psů, tak čtěte dál a poznejte více o správném krmení vašeho psa.

Vyvážené krmení

   Vyvážené krmení pro psa obsahuje správné množství proteinu, tuku, karbohydrátů, vitaminů a minerálů. Toto je proč krmení vašeho psa krmivem připraveným doma potřebuje značné množství času, úsilí a odborných znalostí. Komerčně vyrobená krmiva od renomovaných výrobců jsou určena k uspokojení nutričních potřeb psů.
   Někteří lidé rádi krmí svého psa kombinací komerčně vyrobeného krmiva a doma připraveného krmiva. Chcete-li přidávat doma připravené krmení ke krmení vašeho psa, začněte pomalu a podávejte mu jen malé množství nového krmení. Jeho trávicí trakt potřebuje čas, aby se adaptoval na nové krmení.
   Průmyslově připravovaná krmiva jsou buď ve formě vlhké nebo suché (granulované). Hlavní rozdíl mezi nimi je obsah vlhkosti. Suchá krmiva mají odstraněnou vlhkost. Jsou velmi pohodlná a ekonomická a můžete je podávat suchá nebo vlhká (přidáním vody). Většina krmiv, například jako konzervovaná krmiva, si zachovávají obsah vlhkosti.
   Bez ohledu na to jaké krmivo vyberete pro krmení vašeho psa, dbejte, aby vždy měl dostatek čerstvé vody k pití.

Nutriční pyramida

Je pět nutričních složek, které pes potřebuje a hrají důležitou roli v udržení psa zdravého a šťastného. Zde je to, co každá z nich ovlivňuje a vede k jeho pohodě:

  • Vitaminy           - jsou nezbytné pro dobrý zrak, růst kostí a účinný metabolismus
  • Minerální látky   - jsou důležité pro silné zuby a kosti
  • Essenciální mastné kyseliny   - dodávají energii pro zdravou kůži a srst
  • Karbohydráty a vláknina        - pro energii a dobré trávení
  • Protein             - je nezbytný pro zdravý růst a svalové napětí

Správné množství

   Váš pes jí, aby získal dostatek kalorií k udržení svých energetických potřeb. Získává energii z tuků, proteinů a karbohydrátů, ačkoliv karbohydráty nejsou nezbytnou složkou jeho krmení. Čím více energie využije, tím více krmení potřebuje. Nemá-li dostatek je letargický a ztrácí váhu. Jestliže je krmen příliš, má nadváhu, která může vést k řadě zdravotních problémů. Množství kalorií, které váš pes potřebuje, závisí na řadě faktorů jako jeho plemeno, velikost, věk, úroveň aktivity a životní stádium. Například, pracující pes a březí fena potřebují jíst častěji, než mírně aktivní společenský pes.
   Když používáte průmyslově připravené krmivo, na obalu jsou uvedena doporučení, jak máte svého psa krmit. Zjistěte váhu vašeho psa – ne odhadem – a krmte jej podle doporučení na obalu. Údaje na obalech odpovídají asi 80% psů. Berte v úvahu, že váš pes je jedinečné individuum a vy musíte přidat nebo ubrat určité množství, aby jste pokryli potřeby vašeho psa na energii a živiny v jednotlivých fázích jeho života jako je např. březost, kojení nebo zvýšená aktivita na procházkách. Ubrat je potřeba např. v letních měsících, ve dnech, kdy nemůžeme s pejskem na delší procházky a pod.

   A nezapomeňte na kalorie v pamlscích. Pamlsky a jiné dobroty mohou skutečně zvýšit energetický příjem! Jako obecné pravidlo platí - ne více než 10% denních kalorií vašeho psa může být získáno z pamlsků.

Kdy jej krmit

   Můžete krmit vašeho psa jedenkrát denně, nebo můžete rozdělit dávku denního krmení na dvě nebo více menších dávek, když mu to více vyhovuje. Někteří lidé krmí rádi svého psa současně, když jedí oni. Je-li váš pes malé plemeno, berte v úvahu, že má malý žaludek a může preferovat krmení dvakrát denně. Pes má rád rutinu, takže jakoukoliv variantu zvolíte, držte se jí.
   Kontrolujte zdraví vašeho psa a jeho váhu pravidelně, aby jste měli jistotu, že jej krmíte správným množstvím a ve správný čas. Dobré, vyvážené krmení pomůže zajistit, že váš pes, žije dlouhý a zdravý život – a to znamená více kvalitního času společně.Novinky

Nová fotogalerie

16.08.2014 13:17
Založena nová fotogalerie Canisterapeut a vloženy fotky z akcí našé psí...

—————

Přidán odkaz

12.01.2014 09:51
Přidán nový odkaz mezi naše oblíbené.

—————

Nový odkaz

26.07.2012 18:58
Na titulní stranu našeho webu jsme přidali nový odkaz.

—————

Krajská v Žebětíně

22.07.2012 09:35
Krajská výstava v Brně-Žebětíně byla úspěšná,Ája si odnesla vítěze třídy...

—————


Podpoř nás :Kontakt

Rodina Barákova

Brno-Chrlice

+420 604 317 478Vsevjednom.cz