Správný pes na správném místě

 Již dávno vypracovali kynologové kritéria, podle nichž se rozlišují a rozdělují psí plemena. K tomuto účelu vytvořili závazný systém – standard - třídění psů podle jednotlivých plemen a kynologové a chovatelé mají pro každé plemeno přesný popis, v němž jsou stanoveny nejen poznávací znaky jako je typ srsti, zbarvení, tvar hlavy, stavba těla atd., ale důležitým určovacím znakem je také chování, vlastnosti, použití a psychické schopnosti psa.

Musíme pečlivě vybírat
Bez ohledu na podrobnosti o plemeni, velikosti a chování, vnímá naše společnost každého psa především jako věrného průvodce, který nám projevuje bezvýhradnou oddanost a lásku. Vybíráme-li si však pejska, je důležité vybírat podle jeho znaků a povahových vlastností. Rozhodně bychom neměli vybírat pouze podle krásy nebo podle momentálního módního trendu. Na prvním místě musíme znát jeho použitelnost a povahu.
Je potřeba pečlivě zvážit, jaký způsob života bude zvíře s vámi sdílet a jaké chování a co od něj budete očekávat. Je důležité porovnat nejen možnosti prostředí, v němž budete společně žít, ale i vlastnosti plemene, temperament a jeho životní nároky. K vytvoření hlubokého vztahu mezi psem a člověkem je potřeba se přesvědčit, zda se vybrané plemeno skutečně hodí do daného prostředí a pro účely, k nimž si ho pořizujete. Pokud plemeno nemá potřebné vlastnosti, nemůže být žádná výchova a výcvik plně úspěšná a výsledkem nesprávného výběru je nespokojený pes i majitel.

Kde je pravda
Není také vždy pravda, že pes v bytě nebo na zahradě trpí. To závisí na zvoleném plemeni. Je samozřejmě hřích, když se lovecký pes nudí v městském bytě a musí se spokojit jen s kratičkými vycházkami na vodítku, bez výběhu a práce ve volné přírodě. Jsou plemena, která vyžadují kontakt se svým pánem více než jiná a nebude-li mu to dopřáno, bude strádat. A máte-li pocit, že prostorná zahrada nahradí všechno, tak se taky mýlíte. Různá plemena byla po celá staletí chována pouze venku a pro tento způsob života jsou doslova vyšlechtěni, těžko se budou cítit skvěle ve stísněném bytě. Každé plemeno má "své".
Ovšem každý pes, bez ohledu na plemeno naopak strádá, přijde-li do kontaktu s majitelem jen zřídka, nemluvě o způsobech uvázání u boudy. Pes uvázaný celý život na řetězu, jehož pohyb je omezen jen na několik málo metrů a jenž musí všechny své fyziologické funkce vykonávat v blízkosti místa kde dostává krmení, se cítí opuštěný a pociťuje nesmírnou úzkost. Silné a zdravé vztahy mezi majitelem a jeho psem jsou samozřejmě nezbytné, jinak vzniknou problémy.

Jedno je jisté
Ať malý či velký, čistokrevný nebo kříženec, lenoch nebo atlet, každý pes potřebuje správné zacházení, pozornost svého pána, porozumění a uspokojení svých životních potřeb, které jsou mu vlastní.Novinky

Nový obrázek

26.01.2012 10:36
Dnes jsme předělali nový obrázek na titulní stránce.Doufáme,že se líbí.

—————

Nový web !

25.01.2012 14:46
Připravili jsme a spustili nový web,který je jen našich štěňátek. a kde...

—————

Štěňátka

18.01.2012 15:39
Naši malý čertíci rostou jako z vody. Vrh je hezky vyrovnaný,máme z něj...

—————

Máme štěňátka

08.01.2012 17:25
Dne 8.1.2012 se nám narodily čtyři krásné černé šiperky.Jeden chlapeček...

—————


Podpoř nás :Kontakt

Rodina Barákova

Brno-Chrlice

+420 604 317 478Vsevjednom.cz